Dílčí studie

Doprava po ropě - jak se připravit?

Protože se dosud nenašla dostatečná alternativa v podobě obnovitelného zdroje pro osobní motorizovanou dopravu, zapříčiní nejspíše ropný vrchol a růst cen paliv její velké omezení. To přinese významné dopady na způsob života v moderních průmyslových společnostech. S ropou více či méně přímo souvisejí celá průmyslová odvětví, která mají rozsáhlou, desítky let budovanou infrastrukturu. Spolu s poklesem významu ropy bude třeba vyřešit, jak tuto infrastrukturu sanovat a konvertovat na infrastrukturu alternativní, anebo obecně jak ji co nejefektivněji zužitkovat. Pokud levné alternativy nebudou k dispozici, vyústí situace v nedostatek mnoha zboží a služeb, závislých na ropě, což povede ke snížení životní úrovně nejprve v chudších zemích a nakonec na celém světě.

 

Studii Martina Robeše můžete stáhnout ve formátu PDF nebo WORD.

Pokud byste rádi zaslali autorům textu Vaší reakci a zapojili se tak do procesu vznikajících tezí a argumentů, kontaktujte prosím ko-ordinátora projektu Šádího Shanaáha na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dílčí studie nejsou ucelené akademické studie, ale výchozí texty, na jejichž základě se odvíjejí setkání expertů u kulatých stolů a jiné diskuze v rámci projektu. Slouží jako podkladové materiály pro konečnou studii, jež bude zveřejněna v roce 2014 (odklad je způsobený předčasnými volbami). Před publikací této závěrečné studie bude zahájena veřejná oponentura hlavních tezí, např. formou veřejných slyšení.

kalendář

No events

facebook

novinky emailem

partneři

Glopolis

 

Heinrich Böll Stiftung

 

Green European Foundation