Studie

Jaroslav Kalous: Změna vzdělávacího paradigmatu

"Každý vzdělávací systém na světě prochází v současnosti proměnou. Reforma už je nedostatečná, protože pouze vylepšuje porouchaný model. Co potřebujeme, není inovace starého, ale odvaha k (staro)novému modelu učení," píše Jaroslav Kalous ve své druhém textu pro projekt Česko hledá budoucnost. Proč potřebujeme svobodné školy a jak jich dosáhnout?

Číst dál: Jaroslav Kalous: Změna vzdělávacího paradigmatu

Doprava po ropě - jak se připravit?

Protože se dosud nenašla dostatečná alternativa v podobě obnovitelného zdroje pro osobní motorizovanou dopravu, zapříčiní nejspíše ropný vrchol a růst cen paliv její velké omezení. To přinese významné dopady na způsob života v moderních průmyslových společnostech. S ropou více či méně přímo souvisejí celá průmyslová odvětví, která mají rozsáhlou, desítky let budovanou infrastrukturu. Spolu s poklesem významu ropy bude třeba vyřešit, jak tuto infrastrukturu sanovat a konvertovat na infrastrukturu alternativní, anebo obecně jak ji co nejefektivněji zužitkovat. Pokud levné alternativy nebudou k dispozici, vyústí situace v nedostatek mnoha zboží a služeb, závislých na ropě, což povede ke snížení životní úrovně nejprve v chudších zemích a nakonec na celém světě.

Číst dál: Doprava po ropě - jak se připravit?

Dekolonizace českého státu a občanská společnost

Musíme hledat nové systémové alternativy? Nikoli: není jasné, jaké jsou a v čem by byly lepší než současný model. K tomu se přidává jasný strach ze sociálního experimentování. Proto je třeba přimknutí se ke „klasice“ – potřebujeme liberální demokracii, což je sousloví, které přesně zachycuje to, co tu neexistuje... píše Ondřej Císař ve své druhé studii v rámci projektu Česko hledá budoucnost.

Číst dál: Dekolonizace českého státu a občanská společnost

Česko v EU a ve světě

Nejvýznamnější globální hrozby Západu vyplývají z křehkosti jeho stávajícího institucionálního uspořádání a nemají strategický charakter. Ohroženy jsou zejména finanční systém, institucionální konstrukce EU a institucionální konstrukce euroatlantického společenství.

Číst dál: Česko v EU a ve světě

Česko hledá své zdroje energie

Nejen pro energetiku je důležitá proměna odpovědných lidí na řídících funkcích. Jinak může dojít k nahrazení zájmu státu klientelistickými (zprávy BIS o ČEZ), nebo ideologickými spolky (řízení Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou). Řešením jsou otevřená výběrová řízení a služební zákon.

Číst dál: Česko hledá své zdroje energie

kalendář

No events

facebook

novinky emailem

partneři

Glopolis

 

Heinrich Böll Stiftung

 

Green European Foundation