Projekt v médiích

Partajně-extrakční demokracie

„Český stát se stal předmětem exploatace po-revolučními politickými stranami, které díky neexistenci účinné a přesvědčivé opozice v prostředí slabé občanské společnosti vytvořily systém, který podřídil veřejný zájem státu partikulárním zájmům politických stran a na ně navázaných podnikatelských skupin a jejich sítí," říká Ondřej Císař, vedoucí pracovní skupiny projektu Česko hledá budoucnost, pro Deník referendum.

Celý článek Vratislava Dostála (26.11.) si můžete přečíst na tomto odkazu.

Úryvek ze článku:

Politolog Ondřej Císař použil pro systém, v nějž se česká politika proměnila, termín „partajně-extrakční model demokracie“. 

„Český stát se stal předmětem exploatace po-revolučními politickými stranami, které díky neexistenci účinné a přesvědčivé opozice v prostředí slabé občanské společnosti vytvořily systém, který podřídil veřejný zájem státu partikulárním zájmům politických stran a na ně navázaných podnikatelských skupin a jejich sítí," vysvětlil Císař termín pro Deník Referendum.

Kvůli tomu, že se KSČM nedokázala reformovat a přizpůsobit novým podmínkám a konsolidace ČSSD trvala relativně dlouhou dobu – jen aby byla hned poté zapojena do vzájemně výhodných sítí výměn s ODS v rámci opoziční smlouvy – české demokracii podle něj od počátku chyběla silná opozice, která by mohla poskytnout vnější monitoring toho, co dělaly vládní strany.

„Tato situace kvůli efektivnímu vyloučení KSČM z podílu na vládnutí (na centrální úrovni) trvá dodnes a v České republice jednoduše neexistuje silná politická alternativa, která by dokázala opozici propůjčit moc, která by tlačila vládní tábor k vyšší politické odpovědnosti," napsal Císař v textu pro připravovaný projekt Česko hledá budoucnost.

„Stejná absence tlaku, která zpomalila či znemožnila institucionalizaci monitorovacích institucí (např. ombudsman) v 90. letech, dnes odkládá účinnost služebního zákona a stojí v cestě dalším krokům, které by dokázaly zpolitizovaný stát podřídit vnější kontrole a přispět tak veřejné vykazatelnosti politických institucí," uzavřel Císař.

kalendář

No events

facebook

novinky emailem

partneři

Glopolis

 

Heinrich Böll Stiftung

 

Green European Foundation