aktuálně

Adriana Krnáčová: Přísady pro budoucnost Česka

V České republice stále žije celá řada schopných a invenčních lidí, kteří to se zemí myslí i dobře. Je zde však nesporně i celá řada těch, kteří díky své vlastní skepsi v to, že by mohli něco užitečného vytvořit, upřednostňují praxi vysávání státních rozpočtů, nesmyslných projektů a nezřídka ovlivňování či manipulování představitelů veřejné moci. Neposlouchá se to hezky? Právě proto taková praxe musí skončit.

 

Nemusí to být zase až tak těžké uvažovat o Česku jako o zemi, která má nesporně obrovský potenciál a představit si ji jako prostor, kde lidé žijí kvalitní život a jsou vcelku spokojeni. Jaké předpoklady či přísady jsou nezbytné, abychom takový život v zemi připravili? Samozřejmě je třeba ptát se i na recept. Nicméně, zkušenost praví, že, když jsou přísady kvalitní, potom se snad pokrm ani nedá zkazit. Kromě toho jsem přesvědčena, že v Česku není o kvalitní a invenční „kuchaře“ nouze.

Jistým problémem je, že se v dnešní době učíme rychle. Někdy až příliš. Ignorujeme přitom zkušenosti a dospíváme k názoru, že všechno víme nejlépe. Tento přístup podporuje nás vlastní egoismus. Ten ale tvoří jenom část naší komplexní osobnosti. Ta jiná zvídává a kreativní, čerstvá a pracovitá, ta může v důsledku našeho osobnostního rauše přijít zkrátka. Přitom si zasluhuje neméně intenzívní péči jako naše ego. Přitom bez ní často sklouzáváme do pocitů marnosti a bezmoci. Bez ní se neumíme dívat na věci s nadějí a vírou, že to umíme dělat dobře, prostě věřit si.

Vždyť je to jednoduché, již jsme začali. Víme, že budoucnost naší země není založena na levné a nekvalifikované pracovní síle, kterou lze najmout kdekoli, ale na chytrých řešeních, často jako vedlejší produkt. Naši vědci jsou v zahraničí a úspěšní, vracejí se, aby zde pomohli těm, kteří chtějí uspět v biochemii, elektrotechnice, zdravotnictví, a dalších pro lidstvo důležitých oborech. Volby jsou již plně elektronické, stejně jako maturity a všechny agendy potřebné pro občana a podnikatele při kontaktu s veřejnou správou. Veřejné zakázky jsou rovněž plně elektronizované díky chytré aplikaci, kterou vmysleli studenti VUT v Brně. Team mladých ajťáků, lékařů a designérů vyhrál cenu ve výši 10 mil USD, kterou vyhlásila společnost IBM na vývoj „tricorderu“, příručního zařízení, které bez dalších testů je schopno poskytnout komplexní informaci o zdravotním stavu pacienta.

Příkladů je dostatek. Například nanovlákna vyvinutá v Česku se stala základní surovinou pro materiály, z nichž se vyrábí speciální oděv vesmírných posádek. Praha se stala centrem mezinárodního obchodu poté, co se sem na začátku tisícletí přestěhovala veliká část fondů z Lucemburska a Malty. Rozhodnutí restrukturalizovat energetickou politiku plně na obnovitelné zdroje způsobilo, že po několika letech se země stala rájem pro turisty. Jezdí sem kvůli zdravému životnému prostředí a jedinečné přírodě. Projekt, jimž společnost konečně nastartovala reformu zdraví národa, prodloužila život ve zdraví o 7 let a tím podstatně snížila náklady na zdravotní péči. Chytrou podporu domácích výrobců zdravých potravin a změnou financování sportu se podstatně zvýšila kvalita života.

Ano, píše se rok 2035, patřím do kategorií seniorů, ale aktivních. Mám 2 vnuky a 3 vnučky. Nejstarší z nich studuje biologii, mladší elektrotechniku, holka studuje medicínu. Navštěvují špičkové školy, vůdčí ve svých oborech ve světě. Všichni studují v Česku. Mám umělý kloub a poslední maratón jsem zaběhla něco přes 4 hodiny. Před rokem jsme založila další neziskový podnik pro výrobu potravin pro speciální diagnózy. Pracují tam senioři jako já. Ještě toho máme před sebou hodně, neb nás těší zde žít. V Česku. Science fiction anebo reálná perspektiva?

Adriana Krnáčová, vedoucí projektu Restart a bývalá ředitelka Transparency International

1. března 2012

kalendář

No events

facebook

novinky emailem

partneři

Glopolis

 

Heinrich Böll Stiftung

 

Green European Foundation